klasicka_konstrukce_1Klasická konstrukce náhonů je obvykle řešena následujícím způsobem:
vlastní táhlo je nosník pravoúhlého průřezu, materiál bývá tvrdá balsa nebo nějaký jehličnan (smrk, borovice), koncová část je z ocelového drátu. Drát má ohrocený konec, tato část je ohnuta o 90°, zapíchnuta do vlastní lišty. Upevnění drátu k liště je vyřešeno ovinutím nití nebo bavlnkou.

Ovin je nakonec prosycen modelářskou "klasikou" - kanagomem. Oba konce táhla mívají stejnou konstrukci, vidličky nebo jiné koncovky jsou našroubovány na závit na konci drátu (buď vyřezaný nebo původní naválcovaný). Další možností je připájení nebo přilepení klasických mosazných koncovek - tzv. couplerů.Tato konstrukce má řadu výhod: táhlo je tuhé, lehké, nevybočuje, má minimální teplotní roztažnost. Nevýhod je ale také celá řada: nároky na prostor v trupu, nesouměrnost způsobující ohyb při namáhání na vzpěr, ale zejména vysoká pracnost. Dalším oblíbeným moderním materiálem na táhla jsou trubky nebo tyče z epoxy matrice vyztužené uhlíkovými vlákny, vyráběné buď navíjením nebo pultruzí. duralove_koncovky_1Takováto táhla mají nesrovnatelně větší pevnost, nízkou hmotnost, homogenní materiál (dřevěná klasika může obsahovat šikmá "léta" či dokonce lokální vady), jdou snadno koupit. Zásadní vada je svým způsobem pouze jedna - problematické vytvoření potřebného závitu pro našroubování vidliček.
Profil vyráběný pultruzí prakticky nelze obrábět - dojde k přeřezání jednotlivých vláken, tím dojde k totální ztrátě mechanických vlastností tyče nebo trubky.
Elegantním řešením tohoto problému je použití duralových koncovek táhla. Tato koncovka se pouze nalepí na vlastní trubku (nebo tyč) a tím je vše hotovo. Dural na rozdíl od mosazi lze snáze lepit, hmotnost je několikanásobně nižší. U nejmenší velikosti (s závitem M2) je tato koncovka dvoudílná - těleso je opět hliníková slitina, závitová část je ale z oceli, závit je naválcovaný.

MPJ2037_1

 

 

Díky této konstrukci je hmotnost příznivá, pevnost závitu výborná. Tyto koncovky lze nalézt v sortimentu pod MPJ 2037 - 2047.