10050_2_stTento malý spalovací motor vznikl v roce 1997 jako "volná inspirace" motorem LETMO MD-0,6 - prvním malým poválečným dieselem p. Josefa Pfeffera z Brna. Důvod vzniku Classicu byl poměrně jednoduchý - repliky LETMO MD-0,6 z let 1988 - 1995 jsou dnes již sběratelskými unikáty (jednalo se o limitovanou serií), přičemž  řada modelářů požadovala motor pro běžné létání, který by měl vzhled těsně poválečného dieselu, s jednoduchou obsluhou, ale s odstraněnými konstrukčními nedostatky původního LETMA MD-0,6.

 

LETMO MD-0,6 má některé konstrukční uzly řešené značně  neobvykle - je to dané tehdejšími znalostmi a výrobními možnostmi těsně poválečných let. Jedná se zejména o klikový mechanismus - pro dosažení co nejmenších rozměrů má LETMO "hákovou" kliku bez protizávaží - ojnice je velmi krátká, přičemž píst v dolní úvrati nabíhá zcela do prostoru, kde je u běžného motoru setrvačník kliky. To je sice rozměrově velmi výhodné, ale působí to obrovské problémy s vibracemi - klikový mechanismus nelze vůbec vyvážit. MP JET .040 PB Classic diesel  - pohled ze zaduDalším neobvyklým konstrukčním prvkem je přední víko na pravý závit - víko u Letma 0,6 má tendenci se stále povolovat a pro dotažení pomocí otvorů v čele je třeba speciální kolíkový klíč. Důvod, proč p. Pfeffer nepoužil závit levý (aby se víko za chodu naopak dotahovalo) je poměrně triviální -  v roce 1946 prostě levý závitník nebyl k dispozici a závity řezat nožem pomocí hřebínkování nechtěl. Takže použil u předseriových motorů závit pravý s tím, že v serií se to změní. Ovšem k seriové výrobě již nedošlo - přišel rok 1948 a díky znárodnění bylo po soukromé výrobě malých motorů v Čechách - nakonec p. Pfeffer alespoň mohl pomáhat jako zaměstnanec při výrobě prvních motorů nově založeného MVVS.


MP JET .040 PB Classic diesel upevněný na kovovém motorovém loži První motory Classic .040 v MP JET vznikly v roce 1998 a výroba pokračovala až cca do roku 2001, kdy v souvislosti s postupným útlumem výroby spalovacích motorů v naší firmě byla celá technologie zakonzervována. Poslední vyrobené motory se doprodaly v letech 2001 - 2002.  S postupem času se ale začali ozývat spokojení uživatelé s tím, že by rádi koupili další kusy - protože ale již výroba byla utlumena, nebylo jim možné vyhovět. Situace v loňském (a zejména v letošním roce) dále eskalovala, tlak na obnovení výroby stále narůstal, takže nakonec se v polovině tohoto roku oprášily přípravky, v archivu se našly výkresy, odlily se klikové skříně a výroba se kompletně znovu rozběhla.
Protože náš strojní park se značně změnil - bylo nutné udělat některé přípravky znova ( řada ručních výrobních operací se přesunula na moderní CNC stroje) došlo k mírnému časovém zpoždění.detail karburace

Nyní hlavní konstrukční změny Classic .040 oproti LETMU MD-0,6:

- kliková skříň klasické koncepce se zadním víkem na závit
- prodloužená ojnice a klika obvyklé koncepce - proto lze klikový mechanismus částečně vyvážit
- unašeč vrtule s čelním vroubkováním místo unašeče s kolíkem
- karburace na závit M6x0,5 místo nalisování (jednoduchá demontáž)
- palivová nádrž na jemný závit umožňující jednoduchou výměnu a čištění
- klasické boční patky místo "třípatkového axiálního uspořádání" použitého u řady  LETMO MD-0,6 /2,5 /2,7
- doplnění kontrapáky
- protipíst z oceli místo duralového (podstatně jednodušší seřizování motoru)

Naopak některá osvědčená řešení zůstala beze změny:
- dlouhozdvihový motor - vrtání/zdvih 8/12 mm
- koncepce "T" výplachu se sáním řízeným pístem
- bohatě žebrovaná hlava válce na závit soustružená z tyče
- kliková hřídel uložená v kluzném bronzovém pouzdře
- dělená tryska s palivovou jehlou o průměru 2 mm, závit M2
- aretace jehly pomocí svěrací matice
- nitrocementovaná vložka a píst ze speciální šedé litiny
- štíhlá soustružená ocelová ojnice
 
10050_3_stVe výsledku je proto Classic .040 oproti LETMU MD-0,6 sice mírně větší (dáno změnou kliky a ojnice), ale motor má vyšší výkon, podstatně menší vibrace, nejsou problémy s povolováním předního víka, karburaci lze v případě poškození snadno demontovat (u LETMA jakékoli poškození znamenalo opravu u výrobce) a klasické patky zjednodušují zástavbu do modelu.
Pro případ, kdy je motor montován na čelní přepážku lze použít motorové lože MPJ 13102 - motor se upevní na lože dvěma šrouby M2,5 a celý komplet se přišroubuje na motorovou přepážku pomocí čtyř šroubů (opět M 2,5).
Dodávanou nádrž je možné nahradit nádrží o větším objemu - MPJ 13101 - viz foto. V případě požadavku delší doby chodu (R/C model) je možné nádrž zcela odšroubovat, trysku propojit s klasickou trupovou nádrží pomocí hadičky 2x1 (MPJ 4100). Motor je uložen v papírové potahované krabici se semišovou vložkou, součástí balení je návod k použití. K motoru je možné též jako příslušenství zakoupit klasickou "T" kompresní páku - MPJ 13103.

       Na závěr ještě důležité upozornění: Tento výrobek není určen pro začátečníky - vzhledem k malému zdvihovému objemu a koncepci (samozápalný motor) je pro úspěšný provoz nutné mít alespoň základní zkušenosti s malýmí samozápalnými motory.
Pokud tato zkušenost není, je lépe volit motor se žhavicí svíčkou a pokud možno většího zdvihového objemu.